Czy przerywając z przyczyn losowych kurs językowy w czasie jego trwania, muszę płacić kolejne raty?

Niektóre szkoły językowe żądają wpłacania kolejnych rat w razie rezygnacji klientów z dalszej nauki z przyczyn losowych. Nie jest to prawidłowa praktyka. Kodeks cywilny podkreśla, że klauzulą niedozwolonąjest wyłączenie obowiązku zwrotu konsumentowi uiszczonej zapłaty za świadczenie niespełnione w całości lub w części, jeśli osoba taka zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania.

Również w wyroku z dnia 15 stycznia 2009 r. (sygn. XVII Amc 12/08) Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że niedozwoloną klauzulą umowną jest zapis: ?rezygnacja z kursu nie oznacza ustania obowiązku wpłat za szkolenie zgodnie z podpisaną umową?. Oznacza to, że słuchacz kursu językowego, który przerwie go z przyczyn losowych, nie ma obowiązku płacić kolejnych rat.

Sąd uznał też za zakazane klauzule umowne te postanowienia zawarte we wzorcach stosowanych przez kilka szkół językowych, które przewidywały ? co do zasady ? obowiązek płacenia za kurs (w tym uiszczania kolejnych rat), mimo że konsument nie chciał już brać w nim udziału, a zwolnienie od opłat uzależniały od arbitralnej decyzji placówki.

Ponadto art. 3853 pkt 12 Kodeksu cywilnego za zakazane uznaje klauzule umowne, które wyłączają obowiązek zwrotu konsumentowi uiszczonej zapłaty za świadczenie niespełnione w całości lub w części, jeśli osoba taka zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania. Można się powołać na ten przepis także przy płatnościach na raty, bo gdybyśmy je wpłacili ? choć nie są należne ? to następnie i tak szkoła językowa powinna nam je zwrócić.

» Porady prawne