Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu przed UPRP?

Pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Urzędem w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wynalazkówproduktów leczniczych oraz produktów ochrony roślinwzorów użytkowych i topografii układów scalonych może być rzecznik patentowy oraz osoba świadcząca usługi transgraniczne w rozumieniu ustawy o rzecznikach patentowych. Z kolei sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony znaków towarowychwzorów przemysłowych oraz oznaczeń geograficznych pełnomocnikiem może być rzecznik patentowy, adwokat, radca prawny lub osoba świadcząca usługi transgraniczne w rozumieniu ustawy o rzecznikach patentowych.

W przypadku osób fizycznych pełnomocnikiem może być także współuprawniony, rodzice, małżonek, rodzeństwo, zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Osoby niemające miejsca zamieszkania na terenie UE oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii mogą działać tylko za pośrednictwem rzecznika patentowego, adwokata, radcy prawnego lub osoby świadczącej usługi transgraniczne w rozumieniu ustawy o rzecznikach patentowych.

Pełnomocnikiem w postępowaniu spornym może być każda osoba wyznaczona przez stronę do reprezentowania.

Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie i dołączone do akt przy dokonywaniu pierwszej czynności prawnej. Jeżeli pełnomocnictwo dotyczy więcej niż jednej sprawy, powinno być ono dołączone do akt sprawy, w której pełnomocnik dokonuje pierwszej czynności. W pozostałych sprawach objętych pełnomocnictwem, pełnomocnik powinien dołączyć uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa.

Złożenie w Urzędzie Patentowym dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa wiążę się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 PLN. Liczba mocodawców wynikająca z pełnomocnictwa wyznacza wielokrotność opłaty skarbowej w wysokości 17 PLN. Przed dokonaniem płatności, należy zapoznać się z instrukcją "Jak i gdzie dokonać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa?

Z opłaty od pełnomocnictwa zwolnione są osoby fizyczne (jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu) oraz osoby wymienione w art. 7 ustawy o Opłacie skarbowej oraz w załączniku do ww. Ustawy.

Źródło: uprp.gov.pl

» Porady prawne