Pracodawca nie zapłacił mi za pracę. Co robić?

Jeśli pracodawca nie wypłaci pracownikowi należnego wynagrodzenia, należy udać się do sądu wraz z dokumentem potwierdzającym zatrudnienie – np. umową o dzieło. Po zbadaniu sprawy, sąd najprawdopodobniej wyda tytuł wykonawczy uprawniający do odzyskania pieniędzy należnych za wykonaną pracę. Jeżeli były pracodawca nadal dobrowolnie nie ureguluje należności można zwrócić o pomoc do komornika.
W celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego u komornika trzeba wypełnić wniosek egzekucyjny. Do takiego wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy w oryginale – jego brak bezwzględnie uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek czynności egzekucyjnych. W celu ułatwienia napisania prawidłowego wniosku egzekucyjnego w wielu kancelariach komorniczych przygotowane są wzory, w których wypełnia się tylko wskazane rubryki. Często wzory wniosków można pobrać także ze stron internetowych kancelarii komorniczych. Wniosek egzekucyjny sporządzony na piśmie można wysłać drogą pocztową lub złożyć w kancelarii komornika. Istnieje także możliwość zgłoszenia wniosku ustnie – wtedy wierzyciel dokonuje tego osobiście w kancelarii komornika. Taki spisany dokument zamieszczany jest w protokole i podpisywany przez wierzyciela oraz osobę sporządzającą.
W celu przyspieszenia procesu ściągania zaległych należności, we wniosku egzekucyjnym należy podać wszystkie znane dane dotyczące byłego pracodawcy. Konieczne jest także załączenie tytułu wykonawczego.

źródło: komornik.pl

» Porady prawne