W jaki sposób dziedziczymy środki z OFE po śmierci współmałżonka?

Podział środków w razie śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego (dalej: ?OFE?) został uregulowany w art. 131-132 Ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. 1997 nr 139 poz. 934 ze zm.). Jeżeli w chwili śmierci członek OFE pozostawał w związku małżeńskim, OFE przekazuje na rachunek w OFE żyjącego małżonka połowę środków zgromadzonych na rachunku zmarłego małżonka. Przekazywana jest wyłącznie połowa środków zmarłego małżonka, które są objęte małżeńską wspólnością majątkową. Środki są przekazywane w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia lub listopada, jednak nie wcześniej niż w terminie 1 miesiąca po przedstawieniu przez żyjącego małżonka:

  • odpisu aktu zgonu małżonka,
  • odpisu aktu małżeństwa,
  • pisemnego oświadczenia stwierdzającego czy do chwili śmierci członka OFE nie zaszły żadne zmiany w stosunku do treści oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między zmarłym członkiem OFE a jego małżonkiem; jeżeli takie zmiany miały miejsce - także przedstawienie dowodu tych zmian.
Stanowisko UKNF z dnia 18 lipca 2016 r. w sprawie realizacji wypłaty środków z rachunku zmarłego członka OFE, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim

Jeżeli małżeństwo członka OFE ustało przed datą jego śmierci, były małżonek zmarłego członka OFE również jest uprawniony do otrzymania odpowiedniej części środków objętych małżeńską wspólnością majątkową. 
Środki zgromadzone na rachunku zmarłego członka OFE, które nie zostaną wykorzystane w sposób przedstawiony powyżej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego zgodnie ze złożoną przez niego dyspozycją w momencie przystępowania do OFE lub w trakcie trwania jego członkostwa w OFE. OFE dokonuje wypłaty środków należnych osobie wskazanej przez zmarłego w terminie 3 miesięcy, nie wcześniej jednak niż w terminie 1 miesiąca, od dnia przedstawienia OFE urzędowego dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej. Wypłata dokonywana bezpośrednio na rzecz osoby wskazanej przez zmarłego następuje w formie wypłaty jednorazowej lub w formie wypłaty w ratach płatnych przez okres nie dłuższy niż 2 lata, zgodnie z pisemną dyspozycją osoby uprawnionej. Jeżeli osobą uprawnioną jest małżonek zmarłego członka OFE, wypłata środków może być przekazana na jego żądanie na rachunek w OFE. 

W przypadku braku osób wskazanych przez zmarłego członka OFE, środki niewykorzystane w sposób powyższy wchodzą w skład spadku po zmarłym członku OFE. OFE dokonuje wypłaty środków należnych spadkobiercy w terminie 3 miesięcy, nie wcześniej jednak niż w terminie 1 miesiąca od dnia przedstawienia OFE urzędowego dokumentu stwierdzającego tożsamość spadkobiercy oraz prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia. Wypłata dokonywana bezpośrednio na rzecz spadkobiercy następuje w formie wypłaty jednorazowej lub w formie wypłaty w ratach płatnych przez okres nie dłuższy niż 2 lata, zgodnie z pisemną dyspozycją spadkobiercy. Jeżeli spadkobiercą jest małżonek zmarłego członka OFE, wypłata środków może być przekazana na jego żądanie na rachunek w OFE.

Źródło: KNF

» Porady prawne