poniedziałek, 29 kwietnia 2024, 01:51
Strona: LexPortal.eu
Kurs: Księgi Wieczyste od A do Z (Księgi Wieczyste)
Słownik pojęć: Słownik przydatnych pojęć
R

Radca prawny

Osoba świadcząca pomoc prawną polegającą w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.

Źródło: GUS

Remont kapitalny

Roboty remontowe mające na celu przywrócenie budynkom pierwotnej lub prawie pierwotnej wartości technicznej i użytkowej.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

O zaliczeniu wykonanych remontów do kategorii remontu kapitalnego decyduje kryterium ilości (co najmniej 60%) wszystkich podstawowych elementów budowlanych i instalacyjnych poddanych naprawom głównym bądź wymianom, których przeprowadzenie wymagało wykwaterowania osób z lokali mieszkalnych (wszystkich bądź niektórych).

1. Do podstawowych elementów budowlanych zalicza się: ściany konstrukcyjne, konstrukcje i krycie dachu, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, stolarkę otworową, podłogi i piece grzewcze.

2. Do instalacji w budynkach zalicza się instalację: wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu sieciowego, elektryczną i dźwigową.

Źródło: GUS

Rok wzniesienia budynku

Rok, w którym budowa została zakończona tj. uzyskano pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego lub w przypadku zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy organ ten nie zgłosił sprzeciwu w drodze decyzji.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Jeżeli budynek został zrekonstruowany po całkowitym zniszczeniu, przyjmuje się rok zakończenia rekonstrukcji. Jeżeli zaś budynek poddany był kapitalnemu remontowi, nie bierze się pod uwagę tego faktu, lecz wykazuje się rok wzniesienia tego budynku. W przypadku, gdy do istniejącego już od kilku lat budynku dobudowano dodatkowe pomieszczenie, np. jedną lub dwie izby lub nadbudowano piętro, przyjmuje się rok wybudowania podstawowej części budynku, a nie rok, w którym nastąpiła dobudowa lub nadbudowa.

Źródło: GUS