niedziela, 19 maja 2024, 03:21
Strona: LexPortal.eu
Kurs: Księgi Wieczyste od A do Z (Księgi Wieczyste)
Słownik pojęć: Słownik przydatnych pojęć
M

Mieszkania stanowiące własność towarzystw budownictwa społecznego

Mieszkania znajdujące się w budynkach będących własnością podmiotu prawnego, który w swojej nazwie ma wyrazy "towarzystwo budownictwa społecznego" lub skrót "TBS", bez względu na fakt partycypowania w kosztach budowy budynku innego podmiotu (gminy, spółdzielni mieszkaniowej, zakładu pracy) w zamian za uzyskanie mieszkań (na zasadzie najmu) dla wskazanych przez te podmioty osób trzecich.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Towarzystwa budownictwa społecznego powstały na mocy ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Źródło: GUS

Mieszkania stanowiące własność zakładów pracy

Mieszkania będące w całości własnością zakładu pracy.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Mieszkania będące własnością:

- przedsiębiorstw państwowych, w tym Lasów Państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych (posiadających bądź nieposiadających osobowości prawnej), np. państwowych instytutów naukowo-badawczych, państwowych wyższych uczelni,

- przedsiębiorstw komunalnych, tzn. transportu miejskiego, wodociągowo-kanalizacyjnych, oczyszczania miasta z wyjątkiem przedsiębiorstw (zakładów) gospodarki mieszkaniowej,

- a także mieszkania w budynkach przekazanych wymienionym wyżej jednostkom przez Skarb Państwa lub gminę w trwały zarząd,

- przedsiębiorstw prywatnych i innych prywatnych jednostek organizacyjnych, działających w formie spółek bądź spółdzielni, z wyjątkiem spółdzielni mieszkaniowych, bez względu na to czy mieszkania te znajdują się w budynkach stanowiących w całości własność zakładu pracy czy w budynkach stanowiących nieruchomości wspólne (ze wspólnotami mieszkaniowymi), w których oprócz mieszkań stanowiących własność zakładu pracy znajdują się mieszkania będące własnością osób fizycznych bądź innych osób prawnych.

Mieszkania stanowiące własność zakładu pracy służą głównie zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych pracowników tego zakładu.

Źródło: GUS

Mieszkanie

Lokal składający się z jednej lub kilku izb i pomieszczeń pomocniczych, przeznaczony na stały pobyt osób - wybudowany lub przebudowany do celów mieszkalnych; konstrukcyjnie wydzielony trwałymi ścianami w obrębie budynku, do którego to lokalu prowadzi niezależne wejście z klatki schodowej, ogólnego korytarza, wspólnej sieni bądź z ulicy, podwórza lub ogrodu.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Do pomieszczeń pomocniczych zalicza się: przedpokój (sień), hol, łazienkę, ustęp, spiżarnię, garderobę, werandę, schowek i inne pomieszczenia znajdujące się w obrębie mieszkania, służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom mieszkańców.

Źródło: GUS

Mieszkanie wyposażone w centralne ogrzewanie

Mieszkanie podłączone do instalacji doprowadzającej ciepło (gorącą wodę, parę wodną lub gorące powietrze) z centralnego źródła jego wytwarzania tj. elektrociepłowni, ciepłowni, kotłowni osiedlowej lub kotłowni lokalnej w budynku wielomieszkaniowym. Do c.o. zalicza się również elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Uznaje się również za wyposażone w centralne ogrzewanie takie mieszkanie, do którego ciepło doprowadzane jest z własnej kotłowni w budynku indywidualnym, jak również mieszkanie posiadające instalację etażową, znajdującą się w obrębie mieszkania łącznie z urządzeniem grzewczym.

Źródło: GUS

Mieszkanie zamieszkane

Mieszkanie, w którym przebywa przynajmniej 1 osoba, niezależnie od tego, czy zameldowana jest ona w tym mieszkaniu na pobyt stały lub czasowy, czy też zamieszkuje w tym mieszkaniu czasowo bez zameldowania.

Źródło: GUS

N

Nieruchomość

Część powierzchni ziemskiej stanowiącej odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Za części składowe nieruchomości uważa się także prawa związane z jej własnością. Wyróżnia się trzy rodzaje nieruchomości: lokalowe, budynkowe i gruntowe.

Źródło: GUS

Nieruchomość budynkowa

Budynek trwale związany z gruntem, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynku na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.

Źródło: GUS

Nieruchomość gruntowa

Grunt wraz z częściami składowymi, z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności.

Źródło: GUS

Notariusz

Jest powołany do dokonywania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną (czynności notarialnych). W zakresie tych uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego, korzystając z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Sporządzane przez niego akty notarialne mają charakter dokumentu urzędowego. Rolą notariuszy jest zapobieganie sporom sądowym poprzez zapewnienie pewności i bezpieczeństwa obrotu.

Notariusza powołuje i wyznacza siedzibę jego kancelarii Minister Sprawiedliwości. Działalność notariuszy reguluje m.in. ustawa Prawo o notariacie.

Notariusz – w przeciwieństwie do przedstawicieli innych wolnych zawodów prawniczych świadczących swoim klientom usługi prawne – działa na rzecz nie tylko określonego podmiotu, ale musi równoważyć interesy wszystkich stron czynności notarialnej. Dlatego przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz powinien czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i interesów stron oraz innych osób, dla których czynność notarialna może spowodować skutki prawne. Notariusz jest zobowiązany udzielać stronom wyjaśnień dotyczących dokonywanych czynności, zaś akty i dokumenty powinny być sporządzane w sposób zrozumiały i przejrzysty. Notariuszowi nie wolno dokonywać czynności notarialnej, jeżeli poweźmie wątpliwość, czy strona czynności notarialnej ma zdolność do swobodnego powzięcia decyzji i wyrażenia woli.

Źródło: https://krn.org.pl/notariusz-1

O

Obrót nieruchomościami

Przeniesienie własności lokalu, budynku, gruntu z podmiotu zbywającego na podmiot nabywającego w formie transakcji rynkowej lub pozarynkowej. Transakcje obrotu nieruchomości wymagają aktu notarialnego i odnotowania w księdze wieczystej.

Źródło: GUS