sobota, 27 kwietnia 2024, 03:04
Strona: LexPortal.eu
Kurs: Księgi Wieczyste od A do Z (Księgi Wieczyste)
Słownik pojęć: Słownik przydatnych pojęć
A

Akt notarialny

Dokument sporządzony i podpisany przez notariusza, stwierdzający, że jakaś czynność prawna została dokonana, np.: sprzedaż, kupno, zamiana, darowizna.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
Akt notarialny sporządza notariusz, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron.

Źródło: GUS

B

Budynek

Obiekt budowlany trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych (tj. ścian i przykryć), czyli obudowany ścianami w zasadzie ze wszystkich stron i pokryty dachem, podpiwniczony lub nie podpiwniczony wraz z wbudowanymi instalacjami wodociągowymi, kanalizacyjnymi, ogrzewczymi, elektrycznymi, gazowymi itp., a także wbudowanymi meblami, stanowiącymi normalne wyposażenie budynku.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Za odrębny budynek przyjęto budynek oddzielony od innych wolną przestrzenią, a w przypadku bezpośredniego przylegania do innego budynku w zabudowie zwartej lub do innych zabudowań (np. przy budynkach zespolonych pod jednym dachem lecz spełniających różne funkcje gospodarcze) - budynek oddzielony ścianami szczytowymi. W budynkach mieszkalnych bliźniaczych i szeregowych za odrębny budynek należy uważać każdy segment zawierający odrębne wyjście na działkę, ulicę lub ogród.

Źródło: GUS

Budynek mieszkalny

Obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

W Narodowym Spisie Powszechnym 2011 (NSP2011) do kategorii tej zaliczono również budynki rekreacyjne, które w NSP2002 stanowiły odrębną kategorię.

Źródło: GUS

Budynek niemieszkalny

Budynek, który więcej niż w połowie zajęty jest na cele niemieszkalne (np. zajęty jest przez szkołę, biuro, sklep, magazyn, przychodnię lekarską) i w którym znajduje się również co najmniej jedno mieszkanie.

Źródło: GUS

Budynek stanowiący współwłasność

Budynek mający kilku prawnych właścicieli uwidocznionych w księdze wieczystej.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Rozróżnia się następujące współwłasności budynku:

1) z wyodrębnionymi własnościami lokali mieszkalnych, a właścicielami tych lokali są:

a) tylko osoby fizyczne - dotyczy budynku, w którym wszystkie mieszkania stanowią wyodrębnioną własność osób fizycznych,

b) osoby fizyczne i gmina - dotyczy budynku, w którym część mieszkań stanowi wyodrębnione własności osób fizycznych, a pozostałe mieszkania stanowią własność gminy,

c) osoby fizyczne i zakład pracy - dotyczy budynku, w którym część mieszkań stanowi wyodrębnione własności osób fizycznych, a pozostałe mieszkania stanowią własność zakładu pracy sektora publicznego lub sektora prywatnego. Do kategorii tej kwalifikuje się także budynki będące dawniej własnością PGR-ów (zaliczane uprzednio do zasobów mieszkaniowych zakładów pracy), które to budynki po likwidacji PGR-ów zostały przejęte w zasób Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, po czym część mieszkań w tych budynkach została sprzedana przez Agencję osobom fizycznym, a pozostałe są jeszcze w zasobie Agencji (czyli są własnością Skarbu Państwa),

d) inne - dotyczy budynków, w których występują inne przypadki własności lokali mieszkalnych, np. gminy i zakładu pracy, gminy i osób fizycznych i zakładu pracy. Do tej kategorii kwalifikuje się również te budynki spółdzielni mieszkaniowych, w których po wejściu w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych zostały ustanowione odrębne własności (z wpisem do księgi wieczystej) niektórych lokali mieszkalnych na rzecz osób fizycznych;

2) bez wyodrębnionych własności lokali mieszkalnych - dotyczy budynków, które stanowią nieruchomości wspólne, ale na poszczególne mieszkania w budynku nie zostały ustanowione odrębne własności, tzn. poszczególni współwłaściciele nie mają założonej na swoje nazwisko odrębnej księgi, lecz istnieje tylko jedna księga na cały budynek, w której jedynie określony jest (w procentach lub w ułamkach) udział poszczególnych współwłaścicieli budynku (dotyczy to najczęściej spadkobierców po właścicielu budynku, którym była osoba fizyczna).

Źródło: GUS

Budynek stanowiący własność gminy

Budynek, który w całości (tzn. nie ma w nim żadnego lokalu stanowiącego wyodrębnioną własność innego podmiotu): jest własnością gminy, pozostający w zarządzie przedsiębiorstwa (zakładu) gospodarki mieszkaniowej lub komunalnej jednostki organizacyjnej specjalnie powstałej do zarządzania zasobami mieszkaniowymi gminy, jak też budynek pozostający w bezpośrednim zarządzie urzędu gminy, został przekazany gminie, ale pozostający w dyspozycji jednostek użyteczności publicznej jak: podmiotów leczniczych, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, jednostek organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, jednostek systemu oświaty, jednostek nauki i kultury.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
W badaniach statystycznych budynki stanowiące własność gminy obejmują również budynki będące własnością powiatu (lecz nie stanowiące mienia jakiejkolwiek gminy) tj. przekazane powiatowi (lokalnej wspólnocie samorządowej) przez Skarb Państwa, wojewodę lub nabyte w inny sposób.

Źródło: GUS

Budynek stanowiący własność innego podmiotu

Budynek, który w całości (tzn. nie ma w nim żadnego lokalu stanowiącego wyodrębnioną własność innego podmiotu) stanowi własność innych jednostek nie objętych pojęciami: "Budynek stanowiący własność osoby fizycznej", "Budynek stanowiący własność spółdzielni mieszkaniowej", "Budynek stanowiący własność gminy" ,"Budynek stanowiący własność Skarbu Państwa", "Budynek stanowiący własność zakładu pracy", "Budynek stanowiący własność towarzystwa budownictwa społecznego".


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Do tej kategorii zaliczyć należy między innymi budynki w całości stanowiące własność:
- organizacji prywatnych budujących lub kupujących mieszkania dla zysku: na sprzedaż lub na wynajem,
- związków zawodowych, stowarzyszeń, fundacji, partii politycznych, samorządów zawodowych i gospodarczych,
- Kościoła Katolickiego i innych kościołów i związków wyznaniowych, w tym również uczelni katolickich i instytutów kościelnych.

Źródło: GUS

Budynek stanowiący własność osoby fizycznej

Budynek stanowiący w całości własność nieograniczoną osoby fizycznej - jednej lub współmałżonków (tzn. nie ma w nich żadnego lokalu stanowiącego wyodrębnioną własność innego podmiotu) ujawnioną w księdze wieczystej, a w razie braku księgi, w innym dokumencie potwierdzającym własność, niezależnie czy właściciel budynku mieszka w nim, czy też wynajął go lub oddał w bezpłatne użytkowanie innej osobie (osobom), bądź budynek oddany do eksploatacji lecz jeszcze nie zasiedlony.

Źródło: GUS

Budynek stanowiący własność Skarbu Państwa

Budynek, który w całości (tzn. brak w nim lokalu stanowiącego odrębną własność innego podmiotu) pozostaje w administracji/zarządzie jednostek gospodarujących mieniem Skarbu Państwa.

Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Do tej kategorii zalicza się budynki:
- w zasobie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
- w zasobie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej,
- w zasobie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu,
- w zarządzie jednostek podległych ministerstwom,
- w zarządzie organów władzy państwowej (np. Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego), organów administracji państwowej (np. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw, urzędów centralnych, urzędów wojewódzkich) oraz organów kontroli państwowej (np. Najwyższej Izby Kontroli, Państwowej Inspekcji Pracy).
Badania obejmują również budynki oddane przez jednostkę reprezentującą Skarb Państwa w użytkowanie, dzierżawę lub najem przedstawicielstwom dyplomatycznym i urzędom konsularnym państw obcych.

Źródło: GUS

Budynek stanowiący własność towarzystwa budownictwa społecznego

Budynek będący w całości własnością podmiotu prawnego (tzn. nie ma w nim żadnego lokalu stanowiącego wyodrębnioną własność innego podmiotu), który w swojej nazwie ma wyrazy "towarzystwo budownictwa społecznego" lub skrót "TBS", bez względu na fakt partycypowania w kosztach budowy budynku innego podmiotu (gminy, spółdzielni mieszkaniowej, zakładu pracy) w zamian za uzyskanie mieszkań (na zasadzie najmu) dla wskazanych przez te podmioty osób trzecich.

Źródło: GUS