W jakim terminie, jako konsument, mogę zrezygnować z umowy kredytu ratalnego i co się dzieje z nabytym przedmiotem kredytowania?

Jeżeli kredyt taki został zaciągnięty przez konsumenta, to zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim ma on prawo odstąpić od umowy w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. 
Umowa o kredyt konsumencki może przewidywać również dłuższy termin na odstąpienie od takiej umowy. Zasadą jest, że odstąpienie od umowy kredytu nie wpływa na ważność umowy sprzedaży sprzętu, który był przedmiotem kredytowania. Kredytobiorca w przypadku odstąpienia od umowy kredytu ma obowiązek zwrócić kwotę kredytu. Nieco odmienne zasady dotyczą odstąpienia od umowy o kredyt wiązany. W sytuacji, gdy towar został wydany konsumentowi przed upływem terminu do odstąpienia od takiej umowy, a konsument skorzystał z tego prawa, sprzedawca zachowuje roszczenie o zapłatę przez konsumenta ceny, chyba że konsument niezwłocznie zwróci towar, a sprzedawca go przyjmie; w takim przypadku umowa o nabycie towaru wygasa. Warunki dotyczące przyjęcia przez sprzedawcę towaru określa umowa między sprzedawcą a konsumentem. W przypadku umowy o świadczenie usług konsument powinien zwrócić usługodawcy wynagrodzenie za świadczoną usługę.

Źródło: KNF

» Porady prawne