Jakie warunki powinno spełnić przedsiębiorstwo z siedzibą w kraju nienależącym do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. w Chinach, Korei czy Indiach), jeżeli deleguje swoich pracowników do wykonywania pracy na terytorium Polski

Na mocy art. 67? 673 Kodeksu pracy pracodawca mający siedzibę za granicą (zarówno w państwie członkowskim UE/EOG, jak i w kraju spoza tego obszaru), który deleguje swoich pracowników do pracy na terytorium Polski, ma obowiązek zapewnić tym pracownikom warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z Kodeksu pracy oraz innych polskich przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników ? w następującym zakresie:

  • norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego,
  • wymiaru urlopu wypoczynkowego,
  • minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem,
  • zatrudniania młodocianych oraz wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko,
  • zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu,
  • wykonywania pracy zgodnie z przepisami o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

W praktyce zatem każde przedsiębiorstwo zagraniczne, delegujące swój personel do czasowego świadczenia pracy w Polsce, związane jest standardami ochronnymi wprowadzonymi przez polskie prawo pracy. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim kraju podmiot delegujący pracowników ma swoją siedzibę (w państwie członkowskim UE, czy w innym kraju) i czy w Polsce utworzył on swoją filię, oddział itp.

Poza tym pracodawca zagraniczny spoza obszaru UE/EOG, w tym również gdy nie posiada on oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium RP i deleguje cudzoziemców do Polski w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługi eksportowej), powinien spełnić jeszcze dodatkowe warunki, tj.:

  • ustalić wysokość wynagrodzenia cudzoziemca w taki sposób, aby nie była ona niższa o więcej niż 30% od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 90 ust. 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz dostosowywać wysokość tego wynagrodzenia co najmniej raz w roku do aktualnej kwoty, którą poda GUS (art. 88c ust. 6 pkt 2 oraz art. 88h ust. 1 pkt 2 ww. ustawy);
  • wskazać osobę ? przebywającą na terytorium Polski, posiadającą dokumenty, potwierdzające wypełnienie powyższych obowiązków w zakresie zapewnienia cudzoziemcom delegowanym podstawowych standardów wynikających z polskiego prawa pracy i ustalenia odpowiedniej wysokości ich wynagrodzenia, oraz upoważnioną do reprezentowania pracodawcy wobec organów kontrolnych, w tym PIP i Straży Granicznej ? jeżeli okres delegowania cudzoziemca przekracza 30 dni w roku kalendarzowym (art. 88c ust. 6 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Źródło: PIP


» Porady prawne