Rynek pieniężny

Rynek pieniężny jest częścią rynku finansowego, na którym sprzedaje się i kupuje krótkoterminowe aktywa finansowe (instrumenty finansowe), w tym zwłaszcza skarbowe papiery wartościowe o krótkim terminie zapadalności (bony skarbowe).

Na rynku pieniężnym obraca się krótkoterminowymi instrumentami finansowymi, tj. o terminie zapadania do jednego roku (w odróżnieniu od rynku kapitałowego, gdzie handluje się aktywami finansowymi długoterminowymi). Jak widać, termin jest zwodniczy, gdyż na rynku pieniężnym nie handluje się wcale pieniądzem. Krótkookresowe instrumenty finansowe są jednak zazwyczaj płynne, czyli łatwo zbywalne (łatwo je zamienić na pieniądz), więc mogą być uznane za podobne do pieniądza.

Przykładem krótkookresowych papierów wartościowych są bony skarbowe, czyli dług rządowy, emitowany na okres poniżej jednego roku. W Polsce najczęściej emitowane są bony 52-tygodniowe. Innym przykładem są bony komercyjne, emitowane przez przedsiębiorstwa. Uczestnikami rynku pieniężnego są bank centralny, rząd, banki, przedsiębiorstwa, fundusze emerytalne i inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe oraz firmy brokerskie (pośrednicy). Z uwagi na duże nominały instrumentów, inwestorzy indywidualni nie uczestniczą w tym rynku, ale mogą kupować je za pośrednictwem funduszy, które łączą kapitały wielu drobnych inwestorów i w ten sposób umożliwiają ich nabycie (fundusze rynku pieniężnego). Najważniejszym segmentem rynku pieniężnego są transakcje na rynku międzybankowym, na którym te banki, które w danym momencie mają nadmiar środków pożyczają je bankom, które ich pilnie potrzebują.

Funkcją dobrze rozwiniętego rynku pieniężnego jest z jednej strony zagospodarowanie nadmiaru wolnych środków finansowych firm albo instytucji finansowych na krótki okres (jest to dla nich swoisty "magazyn" środków finansowych), a z drugiej dostarczenie ich po niskim koszcie do firm, rządu i instytucji finansowych, które potrzebują czasowego zastrzyku pieniędzy. Także fundusze inwestycyjne zwykle przechowują trochę wolnych środków na rynku pieniężnym, aby móc szybko zareagować, kiedy pojawią się nowe możliwości inwestycyjne.

» Darmowy leksykon wiedzy - online