HTML

HTML (z ang. Hyper Text Markup Language) - hipertekstowy język znaczników w Internecie. Dzięki zdolności przeglądarek do interpretowania HTML możliwe jest określenie wyglądu samego dokumentu, który będzie w nich wyświetlany. Język ten jest powszechnie stosowany na świecie i najczęściej używany do tworzenia stron.

Dokumenty napisane przy użyciu języka HTML przetwarzane są przez przeglądarki, które rozumieją ten język oznaczeń i przekształcają je w wygodny w odbiorze format. Zazwyczaj takie pliki mają rozszerzenie Htm. lub Html. Do redagowania dokumentów HTML można użyć dowolnego edytora tekstowego np. notatnika. Istnieją również stworzone specjalnie do tego celu programy, np. Adobe Dreamweaver.


Historia HTML

HTML został stworzony przez Tima Berners-Lee w latach 90-tych ubiegłego wieku. Pierwotnie był on używany wyłącznie jako narzędzie do tworzenia i udostępniania dokumentów przez użytkowników. Wynalazek był rewolucyjny: użytkownik, posługując się odnośnikami, mógł na swoim komputerze oglądać dokumenty, które znajdowały się w innej dowolnej lokalizacji na świecie. Głównym zadaniem pierwszej wersji HTML było poprawne odtwarzanie tekstu na różnych urządzeniach bez jakichkolwiek strukturalnych zniekształceń.
Od tego czasu, HTML był wielokrotnie modyfikowany i znacząco rozszerzył możliwości wyświetlania dokumentów. Język ten miał kilka wersji:
Pierwsze wersje HTML z początku lat 90-tych nie posiadają szczegółowej specyfikacji, gdyż w tym czasie nie było jeszcze jednego oficjalnego standardu języka. Zadaniem pierwszej wersji HTML było wyłącznie przetwarzanie tekstu i korzystanie z najpopularniejszych stylów formatowania takich jak pogrubienie testu, kursywa itp.
HTML 2.0 - dodano możliwość obsługi formularzy.
HTML 3.2 - możliwość tworzenia tabel, wyświetlania formuł matematycznych, efekt oblewania grafiki tekstem oraz przepływanie elementów.
HTML 4.0 - niektóre elementy HTML zostały usunięte, a na ich miejsce zaproponowano użycie tablic stylów CSS. Dodano obsługę skryptów i ramki.
HTML 4.01 - modyfikacja wersji 4.0.
HTML 5 - lata 2010 - do dzisiaj. Piąta wersja jest obecnie w fazie rozwoju, prace nad nią powinny być zakończone w 2014 roku.

Format dokumentu HTML

Wszystkie dokumenty HTML tworzone są za pomocą tagów - specjalnych znaczników, najczęściej występujących w parze - znacznik otwierający i zamykający. Między nimi występuje atrybut i zawartość lub tylko zawartość. Początek elementu (znacznik otwierający) definiuje, jak powinien być sformułowany atrybut wewnątrz, a na końcu - gdzie formatowanie powinno być zakończone.


Przykładowy tekst pogrubiony przez znacznik: b
<b>tekst pogrubiony</b>
sformatowany już będzie wyglądać następująco:
tekst pogrubiony

Standardowy dokument HTML zawiera obowiązkowy zestaw znaczników i ma postać:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN"
"
http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<HTML>
<HEAD>
<TITLE> Tytuł dokumentu </TITLE>
</HEAD>
<BODY>
Tekst dokumentu
< /BODY >
</HTML>

 

gdzie:
XHTML 1.0 Transitional//EN- ukazuje na specyfikę dokumentu.
<html> - Początek dokumentu;
<head> - znacznik nagłówka strony, w nim umieszczane są informacje dla przeglądarek i robotów wyszukiwarek;
<title></title> - tytuł dokumentu, jest indeksowany przez wyszukiwarki;
</head>- koniec nagłówka strony;
<body></body>- początek i koniec dokumentu, której zamieszczana jest właściwa treść strony;
</html>- koniec dokumentu html.

» Darmowy leksykon wiedzy - online