Cloaking

Cloaking (ang. cloak - maskować, skrywać) - jedna z metod Black SEO, polegająca na tym, że ta sama strona prezentuje inne treści dla robotów indeksujących, a inne dla użytkowników. Zastosowanie tej metody upraszcza pozycjonującemu osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, a jednocześnie użytkownik otrzymuje niezaspamowaną stronę z adresowaną do niego treścią.
Identyfikacja odwiedzającego stronę (czy jest to robot, czy użytkownik) oraz rozpoznanie, które informacje wyświetlać w danym momencie dokonywane są na podstawie adresu IP lub User Agenta.
Cloaking jest odbierany przez systemy wyszukiwania jako SPAM, który zanieczyszcza bazy danych wyszukiwarki. W przypadku, gdy wykrywany jest przypadek niedozwolonej podmiany stron, mogą być wobec niej zastosowane sankcje ze strony wyszukiwarki.

Cele wykorzystania cloakingu
Powszechnie uważa się, że cloaking wykorzystuje się tylko do okłamywania wyszukiwarek. Najjaskrawszym tego przykładem jest pozycjonowanie strony według kluczowej frazy, która szybko może osiągnąć TOP i pokazywanie użytkownikom internetu zupełnie innych treści, celowo pełnych reklamy, linków niespełniających oczekiwań użytkownika. Warto jednak zauważyć, że istnieją również inne przyczyny wykorzystania techniki cloakingu, między innymi:
Niektóre znane serwisy internetowe używają cloakingu, aby korzystanie z ich zasobów było dla użytkowników prostsze. Na przykład przeglądarka Google otwiera swoją główną stronę w wersji dopasowanej do lokalizacji użytkownika i używanego przez niego języka.


Inne zastosowania

  • ochrona treści strony przed kradzieżą - użytkownicy widzą inny kod, niż ten, który właściciel witryny chce uchronić przed skopiowaniem;
  • zorientowanie na użytkownika - na przykład, metoda cloakingu bierze pod uwagę ustawienia przeglądarki internetowej i wyświetla treść w tym języku, który jest ustawiony w przeglądarce;
  • geotargeting - wyswietlane są odpowiednie treści na podstawie lokalizacji użytkownika, która ustalana jest na podstawie adresu IP;
  • zachowanie szablonu strony, dzięki użyciu technologii, które nie są zauważane przez roboty podczas indeksacji (elementy javascript) - strony pokazujące się maszynom indeksującym strony są identyczne z oryginałami, jeśli chodzi o strukturę i treść, ale przedstawione w czytelny dla nich sposób (np. linki tekstowe w nawigacji).

» Darmowy leksykon wiedzy - online