Ranking Alexa

Ranking Alexa (ang: Alexa Rank) - Ranking pokazujący ruch na stronach internetowych, często interpretowany jako popularność strony w internecie. Jego twórcą jest amerykański serwis alexa.com. Parametr Alexa odróżnia się tym od innych podobnych wskaźników (np. Compete.com), że przy jego obliczaniu brani są pod uwagę odbiorcy na całym świecie, a nie tylko w USA. Algorytm Alexa traffic ranking jest z założenia bardzo prosty, opiera się bowiem na obliczeniu ruchu, który zyskuje serwis internetowy od odwiedzających go użytkowników Internetu z zainstalowanym Alexa Toolbar.
Ruch na stronie obliczany jest w oparciu o wiele czynników, m.in. liczbę osób, które odwiedziły stronę w ciągu dnia i liczbę stron wyświetlonych przez odwiedzających z zainstalowanym Alexa Toolbarem. Ważne jest też to, że przy wielokrotnych wejściach jednego internauty na stronę, które miały miejsce tego samego dnia, system uzna je za jedną "wizytę".
Ranking Alexa jest obliczany jako średnia z trzech miesięcy w związku z czym jest to najbardziej obiektywny dostępny wskaźnik. Przy obliczaniu Rankingu Alexa nie jest brany pod uwagę wiek domeny, trust rank ani linki prowadzące do danego serwisu, nie ma także znaczenia, czy odbiorcy weszli na stronę z wyszukiwarki, czy przez sieć społecznościową.

Zasady działania rankingu Alexa

Po pierwsze należy odwiedzić stronę alexa.com i pobrać z niej Alexa Toolbar. Wtyczka ta pokazuje średnią ilość odwiedzin na stronie w przeciągu wspomnianych już 3 miesięcy. Zaś Alexa Traffic History Graph pokaże frekwencję wizyt w wyznaczonym okresie czasu. Toolbar Alexa wysyła zebrane statystyki zawierające adres IP i adres strony, którą oglądano do głównego serwera.
Użytkownicy, którzy zainstalowali toolbar, tworzą panel respondentów. Alexa Toolbar instaluje bardzo wielu Internautów dzięki czemu na podstawie ich ruchu można określić ogólne zachowania wszystkich użytkowników sieci internetowej. Oznacza to, że jeśli stronę odwiedziło około 1% wszystkich użytkowników Alexa Toolbar, to można zakładać, że ta strona została odwiedzona przez 1% światowej społeczności internetowej. Takim sposobem można obliczyć zasięg danej strony. Jednak są pewne niuanse takich obliczeń i specjaliści traktują go dosyć sceptycznie. Jednym z nich jest to, że Alexa dostarcza dane o średnim dziennym udziale wszystkich odbiorców, którzy odwiedzili daną stronę w odniesieniu do całej społeczności Internetowej i o średnim udziale wizyt na stronie w stosunku do odsłon witryny ze wszystkich stron świata. Z tego względu nie dysponujemy dokładnymi informacjami ani absolutnymi wartościami, jak np. 100.000 odwiedzających dziennie lub 500 milionów odsłon dziennie.

Trudności związane z Rankingiem Alexa. 

Alexa Rank nie można przyjmować za dokładny wskaźnik. Na przykład, strona dla webmasterów mająca taki sam ruch jak i serwis poświęcony poezji, będzie miał znacznie lepsze wyniki w rankingu Alexa, ponieważ webmasterzy częściej będą instalować Alexa Toolbar, niż poeci.
Jednak jest to praktycznie jedyny sposób na uzyskanie mniej lub bardziej obiektywnych informacji na temat odpowiedzialności czyjejś strony i może okazać się niezamiennym przy zakupie witryny lub przy obiektywnej ocenie firmy, która ogłasza się liderem w ??swoim segmencie rynku i posiada ranking Alexa równy ponad trzy miliony.

Kilka sposobów, aby poprawić swój ranking Alexa.

Zakłada się, że im niższy jest ranking Alexa, tym lepiej. Jeśli serwis osiągnie liczbę 100000 (sto tysięcy), oznacza to, że jest on bardzo popularny wśród internautów.

Co zatem zrobić, aby poprawić ten parametr?
  1. Zainstalować Alexa Toolbar - przy zmianach na stronie internetowej plug-in będzie wysyłać dane na temat aktywności danego serwisu do alexa.com online.
  2. Umieścić widget Alexa Rank na swojej stronie. Warto zadbać o zawartość serwisu internetowego, tak, by Internauci powracali na naszą stronę.
  3. Zachęcać swoich klientów, aby zainstalowali Alexa Toolbar.
  4. Brać aktywny udział na forach dla webmasterów, które pozwalają na umieszczenie linku w podpisie (webmasterzy zazwyczaj mają zainstalowany toolbar Alexa).
  5. Napisać kilka interesujących artykułów dla webmasterów.
  6. Użyć przekierowania Alexa redirects w swoich linkach, np. http://redirect.alexa.com/redirect?www.yaldex.com
  7. Można też stworzyć nowy dział na swojej stronie specjalnie dla webmasterów.
  8. Skonfigurować swoją witrynę w taki sposób, aby odwiedzający mogli komentować zawarte na niej posty. Można wprowadzić różne ankiety do głosowania. Czasami pomaga także wprowadzenie rejestracji, ale z drugiej strony może ona również zniechęcać. Przed jej wprowadzeniem należy dokładnie przemyśleć ten krok.
  9. Forum na stronie również ma pozytywny wpływ na polepszenie Rankingu Alexa.
  10. Łatwe poruszanie się po stronie. Ważne jest, aby odwiedzający przemieszczali się po naszym serwisie, a nie pozostawali tylko na głównej stronie, witryna powinna posiadać odpowiednią mapę strony. Plug-in, który może też pomóc poprawić Alexa Rank w tym wypadku to Related Post. Pod koniec postu wyświetli listę linków kierujących do powiązanych artykułów.

Jaki Ranking Alexa posiada nasz serwis?

Aby poznać ranking Alexa danej strony można pobrać na stronie alexa.com toolbar?a lub używając przeglądarki internetowej Mozilla, na której można zainstalować plugin Alexa Sparky.

W jakich przypadkach potrzebujemy Alexa Traffic Rank? 
Niektórzy uważają ranking Alexa za niepotrzebny, jednak niewątpliwie posiada on wiele zalet: 
  1. Jeśli dana witryna uczestniczy w rankingu, który uwzględnia Alexa Traffic Rank - to wraz ze zwiększeniem danego rankingu zwiększa się pozycja strony w wyszukiwarkach i ruch na niej.
  2. Reklamodawcy szukając powierzchni reklamowych często dokładnie sprawdzają parametry serwisów, w tym Ranking Alexa.

» Darmowy leksykon wiedzy - online