Czy każdy rolnik ma nadany numer REGON? Jak można to sprawdzić?

Krajowy rejestr urzędowy podmiotów gospodarki narodowej REGON obejmuje: osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - w tym osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.

Pojęcie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o statystyce publicznej jest znacznie szersze niż np. w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – regulującej podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium RP – gdyż obejmuje zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a co za tym idzie wpisane do CEIDG, jak też dodatkowo inne osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz w celu osiągnięcia zysku, a także osoby prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne.

Zgodnie z brzmieniem art. 42 ust. 6 ustawy dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (DZ.U. z 2012, poz.591 z późn. zm.) - przed zmianą wprowadzoną ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która weszła w życie 31 marca 2009 r. - wpis do rejestru podmiotów indywidualnych gospodarstw rolnych następował na podstawie wykazów tych gospodarstw przekazywanych urzędom statystycznym właściwym dla miejsca położenia gospodarstwa przez urzędy gmin na podstawie odrębnej ustawy. W oparciu o powyższe przepisy dokonano wpisu indywidualnych gospodarstw rolnych w 2000 r. (wg. stanu dokumentacji gmin na dzień 15 maja 1999 r.) - z tym, że wpis taki mógł zostać dokonany tylko w przypadku, gdy urząd gminy przekazał pełną informację o osobie prowadzącej gospodarstwo. Ostatnia aktualizacja ww. wykazów przez urzędy gmin miała miejsce w 2001 r., a aktualizacja rejestru REGON uzyskanymi w jej trakcie danymi w latach 2001-2003. Informacje o podmiotach wpisanych w rejestrze REGON można sprawdzić m.in. na stronie internetowej GUS http://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/rejestr-regon/.

Obecnie podstawę wpisu do rejestru REGON osób fizycznych prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne stanowi wniosek składany na formularzu RG-OF „Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub jej jednostki lokalnej niepodlegających wpisowi do CEIDG”, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń, oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej (Dz. U. 1999 Nr 69, poz. 763, z późn. zm. ). Wniosek ten jest dostępny m.in. na stronie internetowej GUS: http://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/rejestr-regon/formularze-regon-papierowe/, powinien on zostać złożony w urzędzie statystycznym (albo w jego oddziale) działającym w województwie, na którego terenie osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania. Do wniosku dołącza się odpis, wyciąg lub zaświadczenie z właściwego rejestru albo ewidencji albo dokumenty określone przepisami innych ustaw, potwierdzające powstanie podmiotu lub podjęcie działalności albo zmianę cech objętych zgłoszeniem do rejestru podmiotów. Informujemy, że Główny Urząd Statystyczny i Urzędy Statystyczne udostępniają informacje zawarte w rejestrze REGON – zakres i tryby udostępniania danych regulują przepisy: · art. 44 – 45 i 45 a ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U.z 2012, poz. 591 z późn. zm.). Jednocześnie informujemy, że wydanie zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON indywidualnemu gospodarstwu rolnemu następuje – zgodnie z Art. 43 ust. 3 ustawy o statystyce publicznej – na wniosek prowadzącego gospodarstwo. W sprawie wpisu, zmian we wpisie do rejestru REGON lub wydania zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON należy kontaktować się bezpośrednio z właściwym terytorialnie urzędem statystycznym (dane adresowe urzędów statystycznych dostępne są na stronie internetowej GUS http://stat.gov.pl/urzedy-statystyczne/.

Źródło: GUS

» Porady prawne