Co zrobić w przypadku tzw. ?podwójnego ubezpieczenia? OC posiadaczy pojazdów mechanicznych?

Problem tzw. ?podwójnego ubezpieczenia? OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (dalej jako: podwójne ubezpieczenie OC) reguluje art. 28a ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U.2016.2060 j.t.), dalej jako: ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z treścią wskazanego artykułu do podwójnego ubezpieczenia OC dochodzi, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki: 

a)    posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, 
b)    co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC została zawarta w trybie art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, tj. poprzez automatyczne zawarcie kolejnej umowy ubezpieczenia OC, w sytuacji gdy posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu. 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa ubezpieczenia OC zawarta w trybie automatyzmu może być przez posiadacza pojazdu mechanicznego wypowiedziana na piśmie. Należy podkreślić, że prawa do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, zawartej w trybie art. 28a ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, nie wyłącza fakt opłacenia składki ubezpieczeniowej. W przypadku wypowiedzenia umowy, posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do uiszczenia składki ubezpieczeniowej jedynie za okres, w którym zakład ubezpieczeń udzielał mu ochrony ubezpieczeniowej.

Źródło: KNF

» Porady prawne