Jak zgodnie z przepisami prawa przekształcić niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego w przedszkole niepubliczne?

Zgodnie z prawem oświatowym[1], przekształcenie niepublicznej formy prowadzonej przez osobę prawną lub osobę fizyczną, w niepubliczne przedszkole wymaga dokonania zmiany we wpisie do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce prowadzenia przedszkola w trybie określonym w art. 82 ust. 5 ustawy o systemie oświaty, z tym że do zgłoszenia do ewidencji dołącza się statut przedszkola.

Należy jednak pamiętać, że w zakresie spraw technicznych dotyczących funkcjonowania budynku przedszkola zagadnienia reguluje prawo budowlane[2], które kwalifikuje m.in. budynki przedszkolne do kategorii IX obiektów budowlanych. Określone wymogi dla budynków przeznaczonych na pobyt dzieci oraz budynków użyteczności publicznej zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie[3].

Ponadto w przedszkolu obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach[4].

Kryteria lokalowe konieczne do spełnienia przez punkty przedszkolne są mniej rygorystyczne i określa je rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania[5].

Z powyższego wynika, że wraz z przekształceniem niepublicznego punktu przedszkolnego w niepubliczne przedszkole zmieniają się również wymagania lokalowe, jakim musi odpowiadać placówka. Oznacza to konieczność dostosowania budynku tak, by spełniał on warunki określone w powyższych przepisach oraz przepisach przeciwpożarowych. Sprawą drugorzędną jest tu organizacja przedszkola – ww. przepisy dotyczą zarówno przedszkoli jednooddziałowych, jak i wielooddziałowych.

W opisanej sprawie nie można także skorzystać z przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej[6], gdyż są to przepisy szczególne dotyczące tylko oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, które z dniem 1 września 2016 staną się z mocy prawa przedszkolami.

[1] art. 89a ust. 3 ustawy o systemie oświaty dodany przez ustawę z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 827 z późn. zm.),

[2] ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)

[3] rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).

[4] rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.)

[5] rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. Nr 161, poz. 1080, z późn. zm.).

[6] rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2014 r. w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej (Dz. U. z 2015 r., poz. 20).

» Porady prawne