Czym się charakteryzuje broker działający w modelu Market Maker?

Firmy inwestycyjne działające w formule Market Maker wystawiają i kwotują instrumenty finansowe (CFD, opcje binarne) oraz są drugą stroną transakcji zawieranych przez klienta. Firmy inwestycyjne, umożliwiając klientom składanie zleceń i zawieranie transakcji, prowadzą platformy transakcyjne. Platformy transakcyjne to wyspecjalizowane systemy informatyczne służące do organizowania obrotu (m.in. kontraktami na różnicę - CFD) oraz rozliczania zawieranych transakcji. Market Maker jest zatem dysponentem wszystkich stosowanych parametrów informatycznych i danych transakcyjnych, w tym kwotowań CFD, a także informacji, jakie udostępnia klientom. 

Firma inwestycyjna podaje zatem poprzez platformę transakcyjną ceny instrumentu finansowego (najczęściej CFD), po których istnieje możliwość zawarcia transakcji. Jest drugą stroną transakcji, a zatem zarabia wtedy, kiedy klient traci i traci, kiedy klient zarabia. Firma inwestycyjna kwotuje ceny instrumentu finansowego, po których pozycja klienta jest na bieżąco wyceniana, a także ceny instrumentu finansowego, po których klient może zamknąć transakcje. 

Kluczowym zatem jest, aby klient po przeczytaniu regulaminu świadczenia usług maklerskich oraz innych informacji dostępnych przed podpisaniem umowy, dokładnie wiedział, w jaki sposób firma inwestycyjna ustala ceny instrumentu finansowego i jak klient może zweryfikować poprawność kwotowanych cen, w szczególności cen otwarcia oraz zamknięcia transakcji.

Zwróć uwagę na przykład na takie zapisy regulaminu:
„Klient przyjmuje do wiadomości, że w cenach Instrumentów Finansowych kwotowanych w Systemie Transakcyjnym mogą występować błędy i nieścisłości danych. Firma inwestycyjna dołoży należytej staranności, aby wyeliminować lub w znacznym stopniu ograniczyć te błędy i nieścisłości. Firma inwestycyjna ma prawo anulować transakcję zawartą na podstawie takich błędów lub nieścisłości lub skorygować cenę transakcyjną (cenę Instrumentu Finansowego), po której została zawarta transakcja, o ile cena realizacji takiej transakcji w sposób ewidentny odbiegała od rzeczywistego kwotowania rynkowego, bez względu na to, czy Klient w chwili dokonywania transakcji wiedział o wystąpieniu takich błędów lub nieścisłości”.

Czy na podstawie takich zapisów jesteś w stanie określić, jakie przesłanki muszą być spełnione, aby firma miała prawo anulować zawartą przez Ciebie transakcję lub skorygować cenę zawartej transakcji? 

Określenie „ewidentnie odbiegała od rzeczywistego kwotowania rynkowego” nie daje Ci takiej możliwości. Po pierwsze, nie wiadomo, jak rozumieć w tym przypadku słowo „ewidentnie” po drugie, nie wiadomo, co firma inwestycyjna rozumie przez „rzeczywiste kwotowanie rynkowe”, ponieważ na rynku Forex nie ma jednego zcentralizowanego miejsca kwotowania instrumentów pochodnych CFD czy opcji binarnych.

» Porady prawne