Co to są punkty swap?

Punkty swapowe jest to koszt przetrzymania pozycji w instrumencie finansowym CFD na kolejny dzień. Punkty swap wynikają z różnicy stóp procentowych danych par walutowych (odzwierciedlają różnice stóp procentowych w różnych krajach) lub tzw. kosztów przechowywania (np. dla metali szlachetnych i surowców). Każdy broker posiada własne tabele punktów swapowych.

Zwróć uwagę na fakt, iż firmy inwestycyjne najczęściej stosują niesymetryczne wartości punktów swapowych. Oznacza to, iż strona, która ponosi koszty, ponosi je większe niż te wynikające z różnic w oprocentowaniu walut. Natomiast strona, która powinna otrzymywać z tego tytułu zyski, otrzymuje je pomniejszone w stosunku do tych wynikających z różnic w oprocentowaniu walut.

Często zdarza się również, iż obie strony transakcji ponoszą koszty z tytułu różnic w oprocentowaniu walut. Powyższe wynika z faktu, iż firmy inwestycyjne przy obliczaniu wysokości punktów swapowych doliczają swoją marżę, utrudniając tym samym osiągnięcie pozytywnego wyniku na transakcjach klientom, którzy nie zamykają otwartych pozycji w tym samym dniu, w którym je otworzyli. 

Zwróć również uwagę, iż firmy inwestycyjne naliczają często punkty swapowe w stosunku do instrumentów pochodnych, gdzie nie występują różnice w oprocentowaniu walut, np. w stosunku do instrumentów CFD opartych o ceny akcji polskich (nie mamy tu do czynienia z parą walutową). Ważne jest, aby firmy inwestycyjne stosujące punkty swapowe w stosunku do takich instrumentów pochodnych, w sposób rzetelny i niewprowadzający w błąd wskazały klientowi z czego one wynikają. Naliczanie punktów swapowych wpływa bowiem najczęściej niekorzystnie na wynik finansowy osiągany przez klientów i ważne jest, aby klient miał w pełni świadomość, na jakie reguły inwestycji się zgadza.

Uważaj na zapisy regulaminów typu „zmiany naszych kursów swapowych oraz sposobów ich naliczania będą wprowadzane według naszego uznania i bez uprzedzenia”. Taki zapis daje firmie inwestycyjnej prawo do zmiany kosztów przetrzymania pozycji na kolejny dzień bez uprzedzenia klienta, nawet w momencie w którym klient ma już otwartą pozycję na danym instrumencie finansowym. Zastanów się, czy chcesz podjąć współpracę z firmą która daje sobie prawo do nieograniczonego zwiększenia ponoszonych przez Ciebie kosztów według własnego uznania.

UKNF informuje, iż wydał dla firm inwestycyjnych Wytyczne dotyczące świadczenia usług maklerskich na rynku OTC instrumentów pochodnych, które m.in. dotyczą standardów przekazywania informacji klientom lub potencjalnych klientom o istocie punktów swapowych, stosowanych przez firmę inwestycyjną.
Więcej informacji na ww. temat  można znaleźć pod linkiem.

» Porady prawne