Czy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy musi odbyć szkolenie bhp?

Przepisy rozdziału VIII Kodeksu pracy, a szczególności art. 237oraz wydanego na podstawie delegacji art. 237rozporządzenia Ministra Gospodarki i pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. 2004, Nr 180 poz. 1860 z późn. zm.) stanowią, iż pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca zobowiązany jest nie tylko zapewnić przeszkolenie wstępne pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem pracownika do pracy, ale również prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie.

Od tej ogólnej zasady istnieje jeden wyjątek ? mianowicie szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku, gdy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku, które już zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

 Ponadto pracodawca jest obowiązany:

  • zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych przez nich prac oraz
  • wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na poszczególnych stanowiskach pracy.

 Pracownik ma obowiązek potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami bhp.

 Problematykę szkoleń, w szczególności ich zakresu reguluje wspomniane rozporządzenie.

Źródło: PIP

» Porady prawne