Jak postępować gdy zakład ubezpieczeń odmawia w całości wypłaty odszkodowania twierdząc, że zdarzenie przez nas opisane nie mogło mieć miejsca, albo kwestionuje wysokość należnego odszkodowania

Przede wszystkim pamiętać należy o prawie poszkodowanego do zapoznania się z wszelkimi dowodami, na podstawie których zakład ubezpieczeń zajął stanowisko w sprawie jego szkody (są to między innymi protokóły oględzin, wszelkie wyceny, kosztorysy, opinie ekspertów itp.).

Po drugie, w przypadku gdy zakład ubezpieczeń oświadcza, iż w okolicznościach podanych przez uczestników zdarzenia nie mogło dojść do tego typu uszkodzeń pojazdu (pojazdów), powinniśmy zażądać powołania niezależnego rzeczoznawcy z dziedziny techniki samochodowej i ruchu drogowego. Czynimy tak zarówno wtedy, gdy zakład ubezpieczeń tego nie zrobił, jak i gdy ekspertyza na którą ubezpieczyciel się powołuje jest naszym zdaniem błędna. Możemy też zawsze sami zlecić wybranemu przez nas rzeczoznawcy wykonanie ekspertyzy, mającej na celu ustalenie przebiegu wypadku i zakresu szkód powstałych w jego wyniku. Jeżeli mimo przywołania niezależnych ekspertów spór nie został zażegnany - pozostaje poszkodowanemu skierować sprawę do sądu.

Natomiast w sytuacji gdy zakład ubezpieczeń zaniża wysokość odszkodowania twierdząc, iż zakres uszkodzeń był mniejszy niż to zgłaszaliśmy, powinniśmy posiłkować się dokumentacją sporządzoną przez warsztat naprawczy, a jeśli nadal występują wątpliwości co do zakresu uszkodzeń pojazdu, trzeba zażądać przywołania przez zakład ubezpieczeń eksperta (rzeczoznawcy) z dziedziny techniki samochodowej i ruchu drogowego. Jeśli zakład ubezpieczeń nie wyraża zgody na powołanie eksperta, możemy to zrobić sami i przedstawić swój dowód - ekspertyzę niezależnego rzeczoznawcy. Jeżeli mimo przedstawienia takiej ekspertyzy zakład ubezpieczeń nie zmienia stanowiska - pozostaje droga sądowa;

Ponadto w sytuacji gdy spór dotyczy wyceny wartości rynkowej pojazdu, bądź kosztów robocizny lub części zamiennych albo innych ustaleń faktycznych i gdy po przedstawieniu nam zgromadzonych dowodów nadal nie zgadzamy się ze stanowiskiem zakładu ubezpieczeń, wówczas powinniśmy żądać powołania rzeczoznawcy lub też samemu go powołać. Gdy działania te nie doprowadzą do satysfakcjonującego nas rozstrzygnięcia, a dysponujemy dokumentami dowodzącymi naszych racji - pozostaje nam droga sądowa.

źródło: rf.gov.pl

» Porady prawne