Oboje z mężem byliśmy rolnikami i obowiązkowo ubezpieczaliśmy budynki rolne. Obecnie jesteśmy na emeryturze i żeby ją otrzymać musieliśmy oddać nasze grunty rolne w dzierżawę

Oboje z mężem byliśmy rolnikami i obowiązkowo ubezpieczaliśmy budynki rolne. Obecnie jesteśmy na emeryturze i żeby ją otrzymać musieliśmy oddać nasze grunty rolne w dzierżawę. Pozostało nam mniej niż 40 arów, jednak na naszej części też znajdują się budynki rolne. Czy nadal mamy obowiązek ubezpieczać budynki stojące na naszej części?

Ubezpieczenie budynków rolnych obejmuje wszystkie nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego - niezależnie od tego, że są Państwo emerytami, pozostają Państwo także posiadaczami samoistnymi (właścicielami) całego gospodarstwa, tj. także części oddanej w dzierżawę. Prowadzenie w gospodarstwie działalności rolniczej ma znaczenie jedynie w kontekście prawa do emerytury, natomiast obowiązek ubezpieczenia budynków istnieje niezależnie od tego, czy w gospodarstwie jest prowadzona działalność rolnicza, czy też nie. Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych już samo posiadanie gospodarstwa rodzi obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia. Oddanie części gospodarstwa w posiadanie zależne (oddanie w dzierżawę) nie oznacza, że utracili Państwo posiadanie samoistne (własność) tej części - nadal pozostają Państwo posiadaczami całości gruntu. Ponieważ całe gospodarstwo pozostaje Państwa własnością, dlatego zatrzymana przez Państwa część gospodarstwa nie stanowi oddzielnego gospodarstwa rolnego - i nie ma znaczenia, że jej obszar nie przekracza 1 hektara. Wszystkie bowiem Państwa grunty, przekraczając łącznie powierzchnię 1 hektara podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym i nie ma znaczenia, że z racji oddania ziemi w dzierżawę w związku z wymogami przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, podatek ten opłaca dzierżawca. Jedną z przesłanek bowiem uznania gruntów za gospodarstwo rolne - co przesądza o konieczności zawarcia umowy ubezpieczenia - jest samo podleganie tych gruntów opodatkowaniu podatkiem rolnym i bez znaczenia jest, kto zgodnie z przepisami prawa podatkowego jest podatnikiem tego podatku, a więc kto jest zobowiązanym do jego zapłacenia. 

Reasumując, wszystkie budynki powinny być ubezpieczone niezależnie od tego, czy znajdują się na części gruntu, który nie został wydzierżawiony, czy też na części oddanej w dzierżawę. W świetle Państwa obowiązków ubezpieczeniowych jako właścicieli gospodarstwa, nie ma także znaczenia, że któraś z tych części (w tym przypadku część, którą Państwo zatrzymali) nie przekracza 1 hektara. Obie części stanowią bowiem jedno podlegające opodatkowaniu podatkiem rolnym gospodarstwo, którego Państwo są właścicielami. W konsekwencji wszystkie budynki, tj. znajdujące się na obu częściach gospodarstwa, winny być ubezpieczone. 

Jeśli część posiadanych przez Państwa budynków została oddana w dzierżawę wraz z gruntem, kwestią umowy jest kto te wydzierżawione budynki ubezpieczy. Jeśli bowiem budynki te ubezpieczy dzierżawca, w tym zakresie będą Państwo zwolnieni z obowiązku ubezpieczenia.  Budynki będą już bowiem ubezpieczone przez dzierżawcę, więc w stosunku do nich obowiązek ubezpieczenia będzie już spełniony. Stosownie bowiem do art. 10 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony, jeżeli została zawarta umowa ubezpieczenia, na podstawie której osoba obciążona tym obowiązkiem korzysta z ochrony ubezpieczeniowej, a czas trwania i zakres tej ochrony odpowiadają przepisom wprowadzającym  obowiązek ubezpieczenia.

źródło: rf.gov.pl

» Porady prawne