Czy Prezes UOKiK sprawuje nadzór nad działalnością miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów?

Powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów zajmują się udzielaniem indywidualnych bezpłatnych porad. Chodzi zarówno o konsultacje telefoniczne, jak i odpowiedzi na zapytania kierowane e-mailami, odpowiedzi na listy i wizyty konsumentów w biurach rzeczników. Rzecznicy konsumentów są urzędnikami samorządowymi bezpośrednio podporządkowanymi staroście. Merytoryczną oceną ich pracy zajmują się radni miejscy bądź powiatowi, którzy ich powołują i odwołują.

Przepisy zobowiązują jednak rzeczników do współdziałania z Prezesem UOKiK, do którego kompetencji należy m.in. współpraca z organami samorządu terytorialnego w zakresie wynikającym z rządowej polityki konsumenckiej (art. 31 pkt 10 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 4 do obowiązków rzeczników należy natomiast współdziałanie z właściwymi miejscowo delegaturami UOKiK. Rzecznicy mają też obowiązek przekazywać delegaturom na bieżąco swoje wnioski, a także sygnalizować problemy, które wymagają podjęcia działania przez Prezesa UOKiK. Ponadto przy Prezesie UOKiK działa Krajowa Rada Rzeczników Konsumentów (KRRK). To ciało opiniodawczo-doradcze, do którego zadań należy zgłaszanie uwag o działalności UOKiK, a także prowadzenie dyskusji nad celowością zmian przepisów. Rada składa się z dziewięciu rzeczników konsumentów, po jednym z obszaru działania każdej z delegatur UOKiK. Do kompetencji Prezesa UOKiK należy powoływanie i odwoływanie członków KRRK.

 Źródło: UOKIK

» Porady prawne

Tagi: