Czy Prezes UOKiK może pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym przez nieuczciwe działania innych przedsiębiorców (np. rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji celem odebrania klientów)?

Czyny nieuczciwej konkurencji stosowane przez firmę wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 z późn. zm.) mogą być ścigane i kwestionowane nie tylko przez innych przedsiębiorców, lecz także ? w niektórych przypadkach ? przez Prezesa UOKiK.

Lista takich czynów jest długa, począwszy od reklam, a skończywszy na tak poważnych działaniach jak utrudnianie innym firmom dostępu do rynku. Co istotne ? o takich przypadkach każdy ma prawo zawiadomić urzędników, w tym także przedsiębiorca, muszą one jednak powodować naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Tak wynika z art. 24 ust. 2 pkt 3 oraz art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 z późn. zm.).

Prezes UOKiK może więc interweniować, jeśli wykaże, że czyn nieuczciwej konkurencji danego przedsiębiorcy godzi jednocześnie w zbiorowe interesy konsumentów. Wtedy Prezes UOKiK może nałożyć na takiego przedsiębiorcę karę pieniężną. Formalnie może ona wynieść nawet 10 proc. przychodów przedsiębiorcy osiągniętych w poprzednim roku, choć z reguły sankcje są niższe i ustala się je zgodnie z oficjalnymi wytycznymi dotyczącymi kar.

Przykładowo, Prezes UOKiK ukarał niedawno za czyn nieuczciwej konkurencji, jakim jest reklama wprowadzająca klienta w błąd i przez to mogąca wpłynąć na jego decyzję co do nabycia towaru lub usługi, często reklamujący się Getin Noble Bank. Bank ten w reklamach z 2009 r. przekonywał, że w ramach produktu ?Lokata z kontem? można założyć bezpłatne e-konto w prezencie, co nie było prawdą, bo w razie utrzymywania średniego salda na rachunku niższego niż 1000 zł bank potrącał 1 proc. kwoty lokaty tytułem prowizji.

Źródło: UOKIK

» Porady prawne

Tagi: