Jakie kompetencje ma Prezes UOKiK w zakresie ochrony konsumentów?

Kompetencje Prezesa UOKiK w zakresie ochrony konsumentów określa art. 31 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 z późn. zm.). Prezes m.in. wydaje decyzje w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów (rozumie się przez to m.in. nieuczciwe praktyki rynkowe, naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji, a także proponowanie konsumentom nabycia usług finansowych, które nie odpowiadają ich potrzebom lub proponowanie nabycia tych usług w sposób nieadekwatny do ich charakteru ? tzw. misselling) oraz decyzje w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone. Do kompetencji Prezesa UOKiK należy też występowanie do przedsiębiorców w sprawach z zakresu ochrony konsumentów (np. o zaniechanie zakazanych praktyk rynkowych albo o zaprzestanie używania wzorców umów z niedozwolonymi klauzulami umownymi).

Jeśli przemawia za tym interes publiczny, Prezes UOKiK może wyrazić pogląd istotny w sprawiedotyczącej ochrony konsumentów przed sądem powszechnym.

Prezes UOKiK ma także prawo do nieodpłatnego publikowania w publicznym radiu i telewizji, w formie i czasie uzgodnionym z nadawcą, komunikatów dotyczących niepokojących zachowań lub zjawisk na rynku, które mogą stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów oraz podawania do publicznej wiadomości, w tym na stronie internetowej, ostrzeżeń konsumenckich.

Ponadto Prezes UOKiK przygotowuje projekty rządowej polityki konsumenckiej, opracowuje i przedkłada rządowi projekty aktów prawnych dotyczących konsumentów (głównie ustaw i rozporządzeń). Jednym z zadań Prezesa UOKiK jest też współpraca z krajowymi i międzynarodowymi organami i organizacjami zajmującymi się ochroną konsumentów. UOKiK zajmuje się też edukacją konsumencką ? wydaje publikacje i przygotowuje programy popularyzujące wiedzę o prawie konsumenckim.

 Źródło: UOKIK

» Porady prawne