Jak wygląda obecnie system eliminowania z obrotu niedozwolonych postanowień umownych?

W obowiązującym od 17 kwietnia 2016 r. systemie eliminowania z obrotu niedozwolonych klauzul umownych konsumenci w dalszym ciągu dysponują możliwością indywidualnego zakwestionowania klauzuli abuzywnej znajdującej się w zawartej umowie. Taka incydentalna kontrola postanowień umownychma miejsce w ramach indywidualnego sporu, kiedy to konsument odmawia spełnienia określonego świadczenia na rzecz przedsiębiorcy, powołując się na niedozwolony charakter postanowienia zawartego w umowie, podnosząc stosowny zarzut przed sądem przed którym toczy się spór.

Natomiast Prezes UOKiK jest uprawniony do wydawania decyzji administracyjnych dotyczących niedozwolonych postanowień wzorców umowy. W decyzjach takich Prezes UOKiK rozstrzyga, czy dana klauzula ma niedozwolony charakter oraz zakazuje jej dalszego wykorzystywania. Decyzja UOKiK uznająca postanowienie wzorca umowy za niedozwolone ma skutek tylko w stosunku do przedsiębiorcy, który ją stosował oraz wobec wszystkich konsumentów, którzy zawarli z nim umowę na postawie klauzuli wskazanej w decyzji. Jest to tzw. kontrola abstrakcyjna postanowień wzorca umowy. Decyzje Prezesa publikowane są na stronie internetowej UrzęduW wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy i nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który dotychczas badał niedozwolone klauzule, nie wydaje już wyroków w tych sprawach (z wyjątkiem spraw, które rozpoczęły się jeszcze pod rządami poprzednich regulacji, czyli przed 17 kwietnia 2016 r. ). Sąd ten bada jednak odwołania złożone przez przedsiębiorców od decyzji Prezesa UOKiK w sprawach o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone.

Źródło: UOKiK

» Porady prawne