Mam telefon na kartę i po upływie okresu ważności karty, którą doładowałem, nie mogę wykonywać połączeń pomimo tego, że mam środki na koncie. Czy takie działanie operatora jest zgodne z prawem?

Zarówno w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r., poz. 243 ze zm.), jak i w Kodeksie cywilnym, brak jest regulacji, która wprost odnosiłaby się do tego zagadnienia. W praktyce kwestie terminów ważności karty i znajdujących się na niej środków uregulowane są we wzorcach umów stosowanych przez operatorów telekomunikacyjnych (cenniki, regulaminy świadczenia usług telekomunikacyjnych). Postanowienia tych wzorców nie mogą być sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 57 ust. 5 ustawy Prawo telekomunikacyjne warunki umowy nie mogą być ukształtowane w ten sposób, by utrudnić konsumentowi zmianę dostawcy usług (np. nadmiernie długi okres wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych). Warto również mieć na uwadze, że mimo iż w przedmiotowym zakresie brak jest szczegółowych regulacji ustawowych, to stosunki umowne pomiędzy operatorami a ich klientami kształtowane są także przez klauzule generalne, do których przestrzegania zobowiązani są przedsiębiorcy telekomunikacyjni (np. dobre obyczaje).

Usługi przedpłacone polegają właśnie na tym, że użytkownik telefonu na kartę uiszcza z góry opłatę za określoną liczbę jednostek taryfowych, a w zamian może je swobodnie wykorzystywać przez określony czas (w terminie ważności konta pre-paid). Po upływie terminu ważności konta jest ono jeszcze aktywne przez pewien okres (można odbierać połączenia, SMSy, wykonywać połączenia na numery alarmowe).

Pełną analizę stanu prawnego w tej mierze zawiera Analiza Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie rozliczania usług przedpłaconych pre-paid.

» Porady prawne