Co zrobić, gdy operator nie doręcza faktury? Czy w takim przypadku muszę zapłacić za dany miesiąc?

Większość operatorów telekomunikacyjnych dostarcza faktury klientom za pośrednictwem poczty listami zwykłymi albo proponuje przesyłanie ich np. e-mailem. Trudno im więc zawsze kontrolować, czy przesyłka rzeczywiście dotarła do konsumenta. Dlatego operatorzy zastrzegają, że jeśli faktura nie została dostarczona konsumentowi w zwyczajowym terminie za pośrednictwem poczty (lub w inny sposób), to powinien on zawiadomić o tym usługodawcę.

Taki mechanizm prawny zabezpiecza operatorów komórkowych przed tłumaczeniami klientów, którzy nie zapłacą faktury, że jej wcale nie otrzymali. Ponieważ procedura związana z brakiem faktury jest zawarta w regulaminach świadczenia usług, to sformułowane tam obowiązki konsumenta są częścią umowy.

Brak zgłoszenia, że konsument nie dostał faktury, oznacza, że cały czas biegnie termin jej płatności (mimo że klient może nie znać dokładnej kwoty, jaką powinien uiścić). Konsument może więc zostać obciążony odsetkami za nieterminową zapłatę.

Art. 482 Kodeksu cywilnego przewiduje wprost, że prawo do żądania odsetek nie zależy od tego, czy operator telekomunikacyjny poniósł jakąś szkodę, ani od tego, czy konsument rzeczywiście odpowiada za opóźnienie w zapłacie. Inaczej jest, gdy klient operatora zawiadomi go o nieotrzymaniu faktury VAT.

» Porady prawne