Czy mając telefon stacjonarny, mogę żądać przeniesienia numeru do istniejącej sieci nowego operatora?

Tak, można żądać przeniesienia numeru do sieci nowego operatora, ale uprawnienie to nie jest nieograniczone. Zasady, na jakich można dokonać przeniesienia numeru, określa szczegółowo art. 71 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. ? Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 r. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.)oraz rozporządzenie z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych (DzU. z 2010 r. nr 249, poz. 1670).

Można żądać przeniesienia numeru do istniejącej sieci operatora na danym obszarze geograficznym, jeśli numer ten ma taki właśnie charakter (czyli ustaloną w numeracji krajowej część ciągu cyfr wskazującą obszar geograficzny). Przykładowo, numer ?warszawski? zaczynający się od cyfr 22, można przenieść jedynie na tym obszarze geograficznym, a nie np. do Wrocławia. Numery niegeograficzne można natomiast przenosić bez ograniczeń na terenie całego kraju.

Jeśli przeniesienie numeru pomiędzy operatorami jest możliwe, to za taką usługę nie pobiera się żadnej opłaty. Nie oznacza to jednak, że przeniesienie numeru nie wiąże się z żadnymi kosztami. Abonent może rozwiązać umowę z dotychczasowym usługodawcą bez zachowania terminów wypowiedzenia określonych w umowie. Niemniej jednak dotychczasowy usługodawca ma prawo zażądać od niego uiszczenia opłaty odszkodowawczej.

Wysokość odszkodowania nie może przekroczyć opłaty abonamentowej za okres wypowiedzenia. Jednak odszkodowanie może wzrosnąć ponad tę kwotę w przypadku, gdy abonent otrzymywał jakąś bonifikatę lub ulgę przy zawarciu umowy (art. 57 ust. 6 Prawa telekomunikacyjnego). Wtedy oprócz kwoty należnej za okres wypowiedzenia odszkodowanie zwiększa się o część ulgi proporcjonalną do czasu pozostającego do zakończenia trwania umowy.

» Porady prawne