W jakim terminie przewoźnik autobusowy ma obowiązek udzielić odpowiedzi na złożoną reklamację?

Terminy rozpatrzenia reklamacji składanej przez pasażera do przewoźnika określa  rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 24 lutego 2006 r. w sprawie ustalania stanu przesyłek oraz postępowania reklamacyjnego (DzU z 2006 r. nr 38, poz. 266)Przepisy § 4-6 rozporządzeniaregulują zasady składania reklamacji przez pasażerów z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez przewoźnika, a więc np. odwołania kursu autobusu, jego opóźnienia lub przedwczesnego odjazdu.

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia złożona przez pasażera reklamacja powinna być rozpatrzona niezwłocznie, ale w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej przyjęcia przez przewoźnika.

Ponieważ rozporządzenie formułuje warunki, jakim powinna odpowiadać reklamacja, toprzewoźnik ? stwierdzając, że nie są one spełnione ? może wezwać pasażera do uzupełnienia reklamacji w ciągu 14 dni (pod rygorem pozostawienia jej bez rozpoznania). Gdy pasażer uzupełni reklamację, to 30-dniowy termin na jej rozpatrzenie biegnie od daty wpływu poprawek.

Rozporządzenie przyjmuje też założenie, że brak udzielenia przez przewoźnika odpowiedzi na reklamację skutkuje jej uwzględnieniem. Ponieważ rozporządzenie nie określa, jak doręczać reklamacje, to obowiązują w tej mierze ogólne zasady sformułowane w art. 61  Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z tym przepisem oświadczenie woli jest złożone drugiej stronie, gdy doszło do niej w taki sposób, że ? przynajmniej teoretycznie ? mogła się ona zapoznać z jego treścią. Oznacza to, że skuteczna odpowiedź na reklamację powinna być wysłana przez przewoźnika trochę wcześniej niż trzydziestego dnia od otrzymania pisma reklamacyjnego. Odpowiedź przewoźnika powinna bowiem w okresie reklamacyjnym dojść do pasażera (a przynajmniej powinien on mieć możliwość zapoznania się z nią).

» Porady prawne