Samolot był opóźniony kilkanaście godzin, przewoźnik nie udzielał żadnych informacji i nie zapewnił pasażerom właściwej opieki. Gdzie mogę zgłosić skargę w tej sprawie?
W razie długiego opóźnienia samolotu pasażerowie nabywają uprawnienia określone w unijnym rozporządzeniu 261/1004. Powinni mieć zapewnioną opiekę ze strony przewoźnika:
otrzymać posiłki i napoje,
możliwość telefonicznego bądź e-mailowego kontaktu z bliskimi,
noclegi wraz z transportem pomiędzy lotniskiem a hotelem,
a w niektórych przypadkach nawet odszkodowania pieniężne.
W razie braku należytej opieki ze strony przewoźnika pasażer może zgłosić do niego reklamację.
Procedurę składania reklamacji w razie odwołania lotu, jego opóźnienia albo odmowy przyjęcia na pokład z powodu sprzedaży zbyt dużej liczby biletów powinniśmy znaleźć w regulaminie świadczenia usług i sprzedaży biletów stosowanym przez przewoźnika.
dane kontaktowe do Komisji Ochrony Praw Pasażerów: e-mail:kopp@ulc.gov.pl telefon +48 22 520 74 84 faks +48 22 520 73 47
Kompetencje Prezesa ULC do rozpatrywania skarg pasażerów określa art. 205 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 933, z późn. zm.). Bez wcześniejszego złożenia reklamacji do przewoźnika nie powinno się jednak składać skargi do Prezesa ULC, bo nie zostanie ona rozpatrzona. Do skargi trzeba zresztą dołączyć kopię reklamacji wniesionej do przewoźnika, a także jego odpowiedź (jeśli takiej udzielił).