Czy sposób przyłączenia do sieci ciepłowniczej determinuje sposób kalkulacji opłaty za ciepło (indywidualny a grupowy węzeł cieplny)?

Sposób dostarczania ciepła do budynku ma duże znaczenie dla rozliczania jego zużycia. Z indywidualnym węzłem cieplnym mamy do czynienia, gdy instalacja odbiorcza obsługuje tylko jeden budynek. Natomiast grupowy węzeł cieplny obsługuje kilka budynków, dlatego trzeba ustalić sposób rozliczenia zużycia ciepła pomiędzy poszczególne budynki. W budynkach wielolokalowych standardem jest, że odbiorcą ciepła jest ich właściciel lub zarządca (spółdzielnia mieszkaniowa, właściciel kamienicy, wspólnota mieszkaniowa, przedsiębiorstwo komunalne), to do niego też należy sporządzenie zasad rozliczania ciepła na poszczególnych mieszkańców.

Z reguły rozliczanie następuje na zasadach określonych w odpowiednich regulaminach ? opiera się na wskazaniach liczników zużycia ciepła i różnych sposobach rozliczenia ciepła wykorzystywanego do ogrzewania części wspólnych budynku.

Szczegółowe zasady rozliczania ciepła ? w zależności, czy mamy do czynienia z węzłem indywidualnym, czy grupowym ? zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (DzU z 2010 r. nr 194, poz. 1291). Określa ono m.in., jak obliczać opłaty za zamówioną moc cieplną, opłaty abonamentowe, za przesył i za samo dostarczone ciepło.

» Porady prawne