Co zrobić, gdy przedsiębiorstwo energetyczne odmówiło przyłączenia do sieci elektroenergetycznej?

Przedsiębiorstwo energetyczne ma prawo odmówić przyłączenia do sieci, ale tylko w kilku szczególnych przypadkach. Określa je art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. ? Prawo energetyczne (DzU z 2006 r. nr 89, poz. 625 z późn. zm.). Odmowa może nas spotkać, gdy nie istnieją techniczne lub ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostaw, jak również w sytuacji, gdy nie spełniamy warunków przyłączenia i odbioru. Warunki te znajdziemy w umowie, regulaminach i taryfach. Przedsiębiorstwo energetyczne nie ma też obowiązku zawarcia z nami umowy o przyłączenie, jeśli nie mamy tytułu prawnego do korzystania z obiektu, lokalu lub nieruchomości. Nie musi to być zawsze prawo własności, ale też np. umowa dzierżawy, najmu itp.

Gdy spotkamy się z odmową, to możemy wystąpić o rozstrzygnięcie sporu do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Wtedy Prezes URE wyda decyzję administracyjną, w trakcie postępowania może też zostać zawarta ugoda i na tej podstawie następnie dochodzi do zawarcia umowy.

Przedsiębiorstwo energetyczne ? odmawiając nam przyłączenia lub dostaw ? powinno niezwłocznie powiadomić o tym pisemnie nie tylko nas, lecz także URE. Musi też dokładnie uzasadnić przyczyny odmowy.

» Porady prawne