Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kursu językowego organizowanego w Polsce lub za granicą? Jakie zapisy powinny zostać umieszczone w umowie?

O wyborze pomiędzy różnymi ofertami często przesądza cena kursu. Dlatego warto porównać, co za nią otrzymujemy ? ile godzin trwa kurs, czy szkoła zapewnia podręczniki, ile czasu zajmują zajęcia z polskimi lektorami, a ile poświęca nam na konwersacje native speaker, w jakich miejscach i godzinach odbywają się zajęcia i ile osób jest w grupie.

Gdy podpisujemy umowę, najczęściej nie myślimy, jakie będą konsekwencje, gdy trzeba będzie zrezygnować z kursu (choćby z przyczyn losowych). Warto sprawdzić, jak umowa reguluje takie przypadki, jak wysokie są koszty rezygnacji i co nam grozi, gdy przerwiemy naukę albo nie będziemy za nią terminowo płacić. Powinniśmy też sprawdzić, czy podmiot, z którym mamy podpisać umowę, prowadzi jakąkolwiek działalność (jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego albo znajduje się w ewidencji działalności gospodarczej).

Na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znajdują się też raporty branżowe, w których znajdziemy zestawienia stosowanych przez szkoły językowe niedozwolonych klauzul umownych.

Warto sprawdzić, czy podobne zapisy (tożsame treściowo) nie znajdują się w naszej umowie. Ponieważ organizator wyjazdu często jest nie tylko pośrednikiem, lecz także oferuje nam wyjazd na kurs językowy np. do Australii, na Maltę, do Kanady, połączony z zakwaterowaniem, transportem oraz programem rozrywkowym, to trzeba też sprawdzić, czy w umowie nie ma klauzul niedozwolonychtypowych dla branży turystycznej.

» Porady prawne