Czy rektor uczelni może samowolnie zmienić warunki mojej umowy?

Nie, rektor uczelni nie ma do tego prawa. Szkoła ma co prawda prawo do zmiany umowy w trakcie jej obowiązywania, niemniej jednak powinna zachować określone wymogi, aby taka zmiana była skuteczna. Nie wolno też jej jednostronnie zmieniać bez ważnej przyczyny wskazanej w tej umowie. Tak wynika z art. 3853 pkt 10 Kodeksu cywilnego, który zastrzeżenie takiej jednostronnej zmiany ? gdyby znalazło się w umowie ? traktuje jako niedozwoloną klauzulę.

Zmiana umowy pociąga za sobą obowiązek dostarczenia konsumentowi jej nowego wzorca. Tak wynika z art. 384 § 2 Kodeksu cywilnego, który podkreśla, że w przypadku umów z konsumentami nie wystarczy ogłoszenie zmiany umowy w taki sposób, aby druga strona mogła się o tej zmianie z łatwością dowiedzieć.

Ponadto w razie zmiany umowy student-konsument musi mieć zapewnione prawo do jej wypowiedzenia. Pozbawienie takiego uprawnienia ? w drodze zapisu w umowie ? stanowi niedozwoloną klauzulę.

Wszystko to oznacza, że choć inicjatywa zmiany umowy może wyjść od rektora uczelni, to jednak nie może ona być dowolna. Aby skutecznie zmienić umowę o naukę, trzeba dochować warunków określonych w Kodeksie cywilnym.

» Porady prawne