Czy mogę dochodzić odszkodowania za nienależyte kształcenie przez daną szkołę?

Tak, uczeń, słuchacz lub student ma prawo dochodzić odszkodowania za nienależyte kształcenie przez szkołę. Odszkodowania można jednak dochodzić w razie złamania przepisów lub niedotrzymania standardów kształcenia, natomiast uczelnia lub szkoła nie może gwarantować studentowi wyników nauki (odpowiedniej średniej ocen, zdawalności, braku kłopotów ze znalezieniem pracy itp.).

Prawo do odszkodowania przewiduje art. 471 Kodeksu cywilnego. Z przepisu tego wynika, że szkoła lub uczelnia jest zobowiązana do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania swoich zobowiązań wobec uczniów. Jej usprawiedliwieniem mogą być tylko okoliczności, za które nie ponosi ona odpowiedzialności. Uczelnia odpowiada więc, gdy np. nie odbyła się część planowanych zajęć, zlikwidowano kierunek kształcenia, nie zostały dotrzymane standardy nauczania (np. zatrudniała kadrę bez odpowiednich kwalifikacji).

Uczelnia lub szkoła może nie dotrzymać zobowiązań zawartych w umowie o naukę z powodu np. utraty uprawnień. Często oznacza to konieczność zmiany kierunku lub uczelni, bądź nawet przerwanie studiów.

W razie ewentualnej sprawy sądowej trzeba wtedy wykazać poniesioną szkodę i jej związek przyczynowy z odebraniem uprawnień, czyli np. konieczność przeniesienia się do innej uczelni, co wiąże się z kosztami, dodatkowymi opłatami czy koniecznością przenosin do innego miasta itp.

Choć w umowach ze szkołami lub z uczelniami można czasami znaleźć postanowienia ograniczające lub wyłączające ich odpowiedzialność za nienależyte kształcenie, to jest to jednak sprzeczne z prawem i zapisy takie to niedozwolone klauzule umowne (art. 3853 pkt 2 Kodeksu cywilnego).

» Porady prawne