Samorząd gminny organizuje festyn dla ludności miejscowej, nie ma biletów wstępu. Czy mamy obowiązek opłacić tantiemy autorskie?

Jeżeli podczas organizowanego festynu będzie miało miejsce publiczne odtwarzanie lub publiczne wykonanie utworów organizator jest zobowiązany podpisać umowę licencyjną i opłacić tantiemy autorskie, pomimo braku opłat za wstęp.

 

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych chroni rozpowszechnianie utworów a nie tylko zarobkowanie na nich, co znajduje swoje odzwierciedlenie, m.in. w przepisie art.116 ustawy (kto bez uprawnienia ... rozpowszechnia cudzy utwór ... podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2). Zwolnienie ustawowe dotyczy tylko utworów wykorzystywanych w trakcie ceremonii religijnych, oficjalnych uroczystości państwowych i imprez szkolnych i akademickich i to pod warunkiem, że artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia i nikt ani bezpośrednio ani pośrednio nie osiąga jakichkolwiek korzyści (art.31 ustawy).

Wysokość honorariów autorskich za wykorzystanie utworów podczas festynu zostanie ustalona po zapoznaniu się przedstawiciela ZAiKS-u z charakterem planowanego wykorzystania twórczości.

Zawieraniem umów licencyjnych z kontrahentami zajmują się nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Jednostki te udzielają wszelkich informacji dotyczących także wysokości opłat stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie utworów

Adres jednostki terytorialnie właściwej, do której należy się zwrócić można odnaleźć TUTAJ

» Porady prawne