Zakupiłem imprezę turystyczną, nie wpuszczono mnie jednak do kraju docelowego z uwagi na brak wizy. Organizator nie poinformował mnie o tym, że powinienem ją mieć. Czy mam z tego tytułu prawo do dochodzenia odszkodowania?

Tak ? brak informacji o wymaganiach wizowych jest zaniedbaniem organizatora imprezy turystycznej. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268 z późn. zm.) organizator imprezy turystycznej jest zobowiązany ? proponując klientowi wyjazd ? w broszurach, folderach i katalogach podawać w sposób dokładny i zrozumiały szereg istotnych informacji.

Powinien zamieścić tam też ogólne informacje o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych dotyczących udziału w imprezie. Przed zawarciem umowy trzeba też te wszystkie informacje przekazać chętnym do wyjazdu. Brak spełnienia tych wymogów może być bowiem przyczyną odmowy wjazdu do danego państwa, a tym samym uniemożliwić skorzystanie z wykupionej usługi turystycznej.

Jeśli więc doszło do zaniedbania biura podróży w tym względzie, to turysta może się domagać odszkodowania w oparciu o art. 415 albo art. 471 Kodeksu cywilnego oraz przede wszystkim art. 11a ustawy o usługach turystycznych.

Art. 415 Kodeksu cywilnego przewiduje odpowiedzialność odszkodowawczą winnego za szkody wyrządzone jego działaniem lub zaniechaniem.

Art. 471 Kodeksu cywilnego reguluje odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez nienależyte wykonanie zobowiązania.

Art. 11a Ustawy o usługach turystycznych precyzuje odpowiedzialność kontraktową organizatora imprezy turystycznej wobec klientów uczestniczących w niej. Biuro podróży może też ponieść odpowiedzialność za szkodę niemajątkową klienta (tzw. zmarnowany urlop). Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2010 r. (sygn. III CZP 79/10).

Co istotne, nawet jeśli do niedopełnienia wymogów wizowych, paszportowych lub zdrowotnych doszło z wyłącznej winy klienta, który był wcześniej o nich odpowiednio poinformowany, to nie zwalnia to biura podróży z obowiązku opieki nad turystą. Biuro podróży powinno więc mu pomóc np. wrócić do kraju, załatwić formalności na miejscu (jeśli to jest możliwe) itp. Tak wynika z art. 13 ust. 4 ustawy o usługach turystycznych.

Źródło: UOKIK

» Porady prawne