Czy i kiedy może dojść do zmiany warunków umowy, na podstawie której wykupiłem wycieczkę? Czy jeśli organizator zakwateruje mnie w innym hotelu niż umówiony, to przysługuje mi z tego tytułu odszkodowanie?

Organizator imprezy turystycznej może zmienić istotne warunki umowy z klientem jeszcze przed wyjazdem z powodu okoliczności od siebie niezależnych, na warunkach określonych w art. 14 ust. 5-7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268 z późn. zm.).

O planowanej zmianie należy niezwłocznie powiadomić klienta. Ten ma wtedy do wyboru dwa rozwiązania:

  • przyjęcie proponowanej zmiany umowy albo
  • odstąpienie od niej.

W tym ostatnim przypadku przysługuje klientowi natychmiastowy zwrot wszystkich wniesionych świadczeń (najczęściej chodzi o zwrot pieniędzy), nie ma też obowiązku zapłaty kary umownej.

Po odstąpieniu od umowy klient może jednak wybrać inny wyjazd zaproponowany przez biuro podróży (tzw. imprezę zastępczą) w tym samym lub wyższym standardzie. Może też wybrać imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie. Wybór alternatywnego wyjazdu jest jednak przywilejem, a nie obowiązkiem klienta, dlatego może on też od razu domagać się zwrotu wpłaconych pieniędzy. Co istotne, w razie odwołania wyjazdu klient może się też domagać odszkodowania, jeśli z powodu niewykonania umowy poniósł jakieś szkody.

Odszkodowanie nie przysługuje jednak w dwóch przypadkach ? siły wyższej lub zgłoszenia się zbyt małej liczby chętnych (limit ten powinien być określony w umowie z klientem).

Generalną zasadą jest zakaz podwyższania ceny imprezy. Natomiast wyjątkowo art. 17 ustawy przewiduje, że cena wycieczki może wzrosnąć najpóźniej na 21 dni przed początkiem imprezy turystycznej i tylko w kilku dokładnie określonych przypadkach (np. wzrostu kursów walut, wzrostu kosztów transportu, podwyżki opłat lotniskowych lub urzędowych itp.).

Zakwaterowanie w innym hotelu oznacza, że organizator nie wykonuje przewidzianej usługi (umowa dokładnie powinna określać miejsce i standard zakwaterowania). Umieszczenie w innym hotelu jest więc świadczeniem zastępczym. Jeśli jest ono niższej jakości od określonego w programie imprezy (hotel znajduje się w gorszym miejscu, np. jest położony dalej od plaży, czy wręcz daleko poza miastem, ma niższy standard, inne opcje wyżywienia), jednym z uprawnień klienta w takiej sytuacji jest możliwość żądania odszkodowania (czyli odpowiedniego obniżenia ceny imprezy).

Inne uprawnienie klienta polega na odstąpieniu od umowy i żądaniu natychmiastowego powrotu do miejsca rozpoczęcia imprezy turystycznej bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. W razie odstąpienia od umowy w takim przypadku organizator imprezy turystycznej nie może też żądać zapłaty kary umownej.

Źródło: UOKIK

» Porady prawne