Komunikaty oraz informacje Komisji Nadzoru Finansowego

Strona: LexPortal.eu
Kurs: Wykonywanie działalności lombardowej od 2024 r.
Książka: Komunikaty oraz informacje Komisji Nadzoru Finansowego
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: sobota, 18 maja 2024, 12:01

1. Działalność lombardowa - najważniejsze informacje

  • Komisja Nadzoru Finansowego nie objęła nadzorem lombardów.

  • Nowe uprawnienia KNF względem lombardów sprowadzają się wyłącznie do prowadzenia rejestru i podejmowania związanych z tym czynności techniczno-materialnych, polegających na ocenie spełniania ustawowych wymogów formalnych uprawniających do wpisania danego podmiotu do rejestru.

  • Fakt wpisania lombardu do rejestru prowadzonego przez KNF nie stanowi w żaden sposób zapewnienia, że dany podmiot działa zgodnie z prawem i nie stanowi zagrożenia dla jego klientów.

  • Prowadzenie przez KNF rejestru nie daje Komisji Nadzoru Finansowego żadnych uprawnień, które mogłyby wpływać na kształt bieżącej działalności lombardowej prowadzonej przez dany podmiot.

  • Kontrolę przestrzegania przez lombardy przepisów ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej przeprowadza Inspekcja Handlowa.

  • Więcej informacji na stronie: https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=83893&p_id=18

Źródło: UKNF


2. Nowe obowiązki przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową

Rejestr działalności lombardowej

Od 7 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność lombardową, będą mieli obowiązek uzyskania wpisu do rejestru działalności lombardowej. Rejestr będzie prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Działalność lombardowa będzie działalnością regulowaną w rozumieniu prawa przedsiębiorców1. Nowy obowiązek wprowadzi ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej2.

Wpis do rejestru będzie mógł uzyskać podmiot, który spełni poniższe wymagania:

a) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej,

b) jego kapitał zakładowy jest pokryty wyłącznie wkładem pieniężnym, a środki na pokrycie tego kapitału nie pochodzą z kredytu, pożyczki, emisji obligacji lub ze źródeł nieudokumentowanych, 

c) jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 

jej minimalny kapitał zakładowy musi wynosić 50 000 zł,

d) członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, likwidatorem lub prokurentem spółki jest osoba, która nie była prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe.

Wniosek będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem profilu login.gov.pl. przez system teleinformatyczny KNF. System będzie dostępny od stycznia 2024 roku. Wnioski przekazane do KNF w innej formie zostaną pozostawione bez rozpoznania. 

Zawarcie umowy konsumenckiej pożyczki lombardowej z konsumentem lub sprzedaż przedmiotu zabezpieczenia lombardowego bez wpisu do rejestru będzie podlegać karze grzywny do 500 000 zł.

Czas na dostosowanie do nowych przepisów

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność lombardową przed 7 stycznia 2024 roku, będą mogli ją prowadzić bez wpisu do rejestru do 7 lipca 2024 roku. Złożenie wniosku do 7 lipca 2024 roku pozwoli na kontynuowanie działalności lombardowej bez wpisu do rejestru, aż do dnia prawomocnego rozpatrzenia wniosku o wpis. 

KNF nie będzie nadzorowała działalności lombardowej

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej nie przewiduje nadzoru KNF nad przedsiębiorcami wykonującymi działalność lombardową. Oznacza to brak uprawnień KNF do żądania od tych przedsiębiorców informacji i wyjaśnień oraz do kontrolowania ich działalności w zakresie zgodności z prawem, jak również przeprowadzania oceny spełniania przez nich wymagań przewidzianych przepisami. Kontrolę przestrzegania przez przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej będzie przeprowadzała Inspekcja Handlowa.
______________________
1ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221, z późn. zm.)
2ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej (Dz.U. z 2023 r. poz. 1285)

Źródło: KNF